Агропромисловий Агро Пром Портал Добавить статью

магазин для пчеловодов

Уважаемые пчеловоды! В интернет-магазине Агроэнергия вы можете заказать полный комплект пчелооборудования- ЗВОНИТЕ!
АгроФото АгроВідео Агровебкаталог

Опитування

Может ли сельский житель достойно зарабатывать?

Проголосувати

Календар

Погода

Курс валют

Ціни на топливо

Украинские нефтепродукты

Карти Батьківщини

Карта батьківщини


Покровителі бджільництва - святителі Зосима та Ссаватій Соловецькі

Покровителі бджільництва
- святителі Зосима
та
Ссаватій Соловецькі


Пчеловоду на удачу

Щоб земля віддавала сторицею
Щоб земля віддавала сторицею
18.03.2010

Про потенціал української землі і збільшення віддачі поліських та інших полів наша розмова з директором Чернігівського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості грунтів і якості продукції "Облдержродючість", заслуженим працівником сільського господарства України Анатолієм МЕЛЬНИКОМ.


- Анатолію Івановичу, кажуть, ви знаєте, як збільшити врожайність зернових на поліських полях до трьох мільйонів тонн?


- Треба збільшити внесення у грунт мінеральних і органічних добрив, що скоротилось в області в середньому відповідно втричі і вдесятеро згідно з агрохімічними картограмами полів. Дотепер чимало господарств "виїжджали" за рахунок родючості грунту, накопиченої у попередні роки. Як наслідок, в орних землях знизився вміст фосфору, калію, а грунти відчутно виснажені. Зросли площі кислих грунтів - це біда половини полів Чернігівщини. Тож перед нами стоїть велике завдання - забезпечити землекористувачів матеріалами з характеристикою полів, рекомендаціями з досягнення найвищої продуктивності культур в умовах регіону.


Відтак, ми серйозно займаємося агрохімічною паспортизацією земель, вивчаємо стан родючості кожного поля, розробляємо агрохімічні картограми. Ось одна з них. Ця "мозаїка" -величезна строкатість вмісту грунту на 105-гектарному полі - наслідок неграмотного господарювання. Якби своїми очима не бачив - зроду не повірив би, що таке можливо. Тут маленькими латочками вся палітра грунтів: нейтральний, близький до нейтрального, слабо-, середньо- і сильнокислий. А ось тут - частина площі має дуже високий вміст фосфору, решта - середній і низький. Де є перевищення -рекомендуємо не вносити добрив, де посередньо - тільки в рядочки, а де зовсім мало - під оранку. Ми маємо "вирівняти" родючість цієї місцини, щоб урожай дозрівав рівномірно.


- Отже, ви ставите "діагноз" кожному окремо взятому полю і приписуєте "рецепт лікування"?


- Можна і так сказати. Ми надаємо рекомендації щодо раціонального застосування добрив. У них наведено дози поживних речовин, розроблені для конкретних сільгоспкультур при різній родючості грунту, поради щодо розміщення окремих культур залежно від їх біологічних вимог, методи розрахунку добрив на запланований урожай та інше. Це два головні напрямки, над якими працюють відділи: агрохімічної паспортизації і агрохімічних досліджень, експериментальних досліджень екологічної безпеки земель та якості продукції. Сьогодні нам важливо одержати високий урожай і до межі не збіднити грунт. Тому потрібно дуже грамотно використовувати агрохімічні картограми.


- Аграрії скаржаться на високі ціни добрив. Може, й хотіли дати землі все, чого вона потребує, але не можуть через брак коштів. А поліські грунти, як відомо, мають невисокий рівень природної родючості. Тут уже й ви, напевне, нічого не порадите?


- Чому ж? Є різні підходи до проблеми. Подивиться господар на картограму: тут високий вміст фосфору і калію, а тут - низький. Куди внести азот? Звісно, на першу ділянку, тут він дасть удвічі-втричі більшу віддачу. При цьому варто пам'ятати, що зміни агрохімічних показників відбуваються різними темпами, і не тільки за зонами, а й у межах одного господарства. На частині полів ще збереглися запаси добрив, нагромаджені у 80-х роках. Різними темпами відбувається і підкислення грунтів. Усе це треба враховувати при внесенні добрив.


Якщо ж бачимо на полі кислотність і не можемо його провапнувати - треба зорієнтуватися, чим правильно його засіяти. Приміром, озима пшениця, ячмінь, кукурудза на закислених грунтах втрачає 20-40 відсотків урожаю. А от жито, овес можна сіяти. Десь, враховуючи картограму кислотності, можна побудувати окремі сівозміни для чутливих до кислотності культур і для менш чутливих. Тільки б прислухалися до тих порад.


- Невже є такі господарі, які хочуть працювати собі на збитки?


- Є байдужі, яких не хвилює, що буде на цій землі завтра. І за цим криється велика небезпека. До речі, фермери більш сумлінні у цьому питанні. Вони дбають про землю, що перейде у спадок їхнім дітям і внукам. Як на мене, то у кожному господарстві має бути книга історії полів. А також треба, щоб Держкомзем паралельно з проектом землеустрою розробляв заходи з поліпшення і відтворення родючості, охорони грунтів.


- Тобто, ситуацію треба оцінювати не лише з точки зору економічної вигоди, а й екологічної доцільності? Чи центр досліджував проблему зниження вмісту гумусу у грунтах?


- Певна річ. Чернігівські грунти малогумусні. Серед орних земель важко знайти ділянку, де вміст гумусу понад чотири відсотки. Якщо у поліській частині області ці показники мало змінюються, то в лісостеповій за п'ять років маємо втрати в чотири-п'ять відсотків запасів органіки. Загострює ситуацію й розширення площ під кукурудзою і соняшником. У середньому щорічний дефіцит органічної речовини по області становить 400 кг з гектара. Щоб його подолати, треба значно збільшити внесення органіки. На жаль, на сьогодні це нереально. Але врятувати ситуацію може сидерація - засівання земельних угідь окремими сільгоспкультурами з подальшим приорюванням зелених рослин, які, розкладаючись, поповнюватимуть грунт органічною речовиною.


- З усього видно, що чернігівський хліб дається нелегко, і хотілося б почути про його перспективи з огляду на узагальнені дані агрохімічної паспортизації земель в області.


- Узагальнені дані перевірки 1 млн га земель і 600 тис. аналізів грунту за останні п'ять років показали, що лише на 9 відсотках орних земель грунти високої якості, ще на 54 - середньої і на 37 відсотках (або 403 тис. га) малопродуктивні і потребують інтенсивного внесення добрив. У поліській частині області такі землі поширені на 75 відсотках орної площі, а в деяких районах значно більше. Вселяє надію орієнтація області на тваринництво. Це значить, що ниви будуть з органікою. Крім того, вже час запустити механізм консервації земель дуже низької якості (102 тис. га) шляхом заліснення, залуження, вирощування багаторічного люпину на його укісне використання для сидерації. І насамкінець: кожен урожай забирає із поля велику кількість поживних речовин, які обов'язково треба повертати землі, бажано, трохи у надлишку, щоб формувався запас. Тоді й можна буде говорити про стабільні врожаї.


Джерело: Урядовий Кур'єр

 

эдина країна-єдиная страна

Шорти vulkan klassik

Шорты для похудения

Vulkan Classic

пчеловодство видео,  разведение пчел видео, пчелы видео, пасека видео, уход за пчелами видео, смотреть мультфильмы онлайн, смотреть фильмы онлайн

 

Райффайзен Лізинг Аваль

 

 

 

Науково-інноваційний центр

Найди друга

Медогонки,Воскотопки,Сушилки пыльцы,Ульи и принадлежности,Одежда для пчеловода,Инвентарь

 

Карта пасек, пасека, пасеки всего мира, пасечники

Карта пасек показывает

пасечников
и их пасеки всего мира!
Заявите о себе, добавляя
Вашу собственную пасеку!

 

«Собраться вместе - это начало. Оставаться вместе - это прогресс.

Работать вместе - это успех». - Генри Форд

Передрукування матеріалів заборонено без посилання на http://agroprom-ua.com
CopyRight © 2009-2012. Всі права захищені. АГРОПРОМ-Агропромышленный Портал Украины.