Агропромисловий Агро Пром Портал Добавить статью

магазин для пчеловодов

Уважаемые пчеловоды! В интернет-магазине Агроэнергия вы можете заказать полный комплект пчелооборудования- ЗВОНИТЕ!
АгроФото АгроВідео Агровебкаталог

Опитування

Может ли сельский житель достойно зарабатывать?

Проголосувати

Календар

Погода

Курс валют

Ціни на топливо

Украинские нефтепродукты

Карти Батьківщини

Карта батьківщини


Покровителі бджільництва - святителі Зосима та Ссаватій Соловецькі

Покровителі бджільництва
- святителі Зосима
та
Ссаватій Соловецькі


Пчеловоду на удачу

УАК: Про СОТ, тваринництво та молочне скотарство
УАК: Про СОТ, тваринництво та молочне скотарство
24.06.2010

Україну на світових ринках з її готовою продукцією ніхто не чекає. Україну бажають бачити у якості експортера «потрібної» сировини та імпортера готової продукції. Деякі торговельні партнери, побоюючись українського експорту, висувають вимоги, що граничать з нездоровим глуздом.

Про вплив членства України у СОТ на вітчизняне тваринництво та молочне скотарство ми запитали у заступника генерального директора Української аграрної конфедерації Олександра Ярославського.

Як вплинуло членство України у СОТ на галузь тваринництва? Об'єктивну оцінку впливу перебування України у СОТ на аграрний сектор, зокрема, на галузь тваринництва, дати складно. Це пов'язано із тим, що основна частина цього короткого проміжку часу припадала на період фінансово-економічної кризи, період низького попиту. Набуття Україною членства у СОТ збіглося з початком девальвації національної валюти, яка, в силу об'єктивних причин, сприяла скороченню імпорту та стимулювала експорт.

Говорити про значне збільшення імпорту аграрної продукції у зв'язку із вступом України до СОТ було б не коректно. У 2007 році обсяг імпорту продукції, що належить до товарних груп 1-24, складав 4,1 млрд. дол. США, у 2009 р. - 4,9 млрд. дол. США. В той самий час експорт таких товарів збільшився у 1,5 рази - з 6,2 до 9,5 млрд. дол. США.

Часто доводиться чути про значне збільшення імпорту м'яса та м'ясопродуктів саме у зв'язку із набуттям Україною членства у СОТ. З цього приводу необхідно зазначити, що збільшення імпорту м'яса, крім впливу девальвації гривні, відбулось за рахунок значного зростання внутрішньої ціни на м'ясо ще до вступу України до СОТ, а зменшення після 16 травня 2008 р. ставки імпортного мита (до вступу у СОТ середній митний тариф на м'ясо та субпродукти у адвалерному вимірі складав 38,1%, після вступу - 13,1%, на молокопродукти - 23,3% та 10,5% відповідно) зробили свою справу у подальшому. У зв'язку з дією цих факторів імпорт м'яса за два роки збільшився у 3,5 рази (з 164 млн. дол. у 2007 р. до 569 млн. дол.. США у 2009 р.). Окремим фактором збільшення імпорту низькосортної м'ясної сировини було зниження платоспроможності населення України, що обмежило попит на високоякісну м'ясну продукцію. У такій ситуації збільшився рівень зацікавленості з боку переробних підприємств у використанні імпортної дешевої м'ясної сировини.

На мій погляд, продовжує О. Ярославський, реальні результати впливу зобов'язань, які Україна взяла на себе по відношенню до партнерів по СОТ, позначаться у подальшому, у період стабілізації політично-економічної ситуації в Україні, у фазі активного розвитку аграрного сектору, збільшення платоспроможності населення України та активізації державної підтримки сільського господарства. Саме у цей час мають проявитися усі позитивні та негативні сторони впливу членства у СОТ. Зокрема, ті зобов'язання, що «зв'язали руки» Україні у конкурентній боротьбі за ринки збуту в інших країнах, і на території України. Не треба забувати про те, що Україну на світових ринках з її готовою продукцією ніхто не чекає. Україну бажають бачити у якості експортера «потрібної» сировини та імпортера готової продукції.

Тому, по закінченню трирічного періоду перебування України у СОТ, коли Україна матиме право переглядати окремі умови перебування у СОТ, необхідно вже сьогодні мати напрацьовані та узгоджені між державою та бізнесом необхідні зміни цих умов, які б дозволили уникати бар'єрів у просуванні аграрної продукції на світові ринки.

Яка ситуація у молочній галузі? Загальний обсяг виробництва молока протягом останніх років постійно знижувався й у 2009 р. складав 11,6 млн. тонн, що становить 47,3% рівня 1990 р. Такий спад відбувся за рахунок зниження виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах, частка яких у 1990 році становила 76% загального виробництва, а у 2009 р. - лише 19%. У розрахунку на одну особу за 19 років виробництво знизилось з 472 кг до 253 кг. Виробництво ж на одну особу у сусідній Білорусі у 2009 р. складало 681 кг. За темпами зростання обсягів виробництва молока на душу населення за період 2000-2009 рр., серед 11 країн-колишніх республік СРСР Україна займає передостанню позицію, випередивши лише Молдову.

Довідково: За період з 2000 року Білорусь збільшила обсяги виробництва молока на душу населення на 43%, Росія - на 4%, Китай, де споживання молока не є популярним, у 4,1 рази, Україна ж знизила на 1%.

Поголів'я корів в усіх категоріях господарств за період 1990-2009 рр. зменшилось на 67% і на 1 січня 2010 року становило лише 2,74 млн. голів. Зокрема, у сільськогосподарських підприємствах - 0,61 млн. голів, у господарствах населення - 2,13 млн. голів. Слід зазначити, що рівень забезпечення основного молочного стада корів ремонтним молодняком (телиці 2 років) погіршився. Якщо у 1990 році на одну корову припадало 0,18 умовної телиці, то у 2009 р. - лише 0,07. Вартість корів не відшкодовується шляхом амортизації з огляду на те, що власник має повертати вкладені кошти шляхом реалізації вибракованої корови на забій. Але, різниця в цінах ремонтної телички та вибракованої корови значна. Так, середня вартість телички складає близько 10 тис. грн., за корову (450 кг) господар виручить максимум 3 тис. грн. Скорочення поголів'я корів за 2009 рік на 119 тис. голів означає вимивання із галузі молочного скотарства 840 млн. грн. основних виробничих фондів. В умовах дефіциту коштів розраховувати на імпорт молодняку не слід. Протягом 2009 року було імпортовано 2,2 тис. голів живої великої рогатої худоби (в основному чистопородні тварини). Середня ціна однієї голови імпортованого ВРХ становила близько 22 тис. грн. За перший квартал 2010 року було увезено лише 175 голів ВРХ, що становило лише 15% рівня відповідного періоду попереднього року.

Продуктивність корів з 1990 р. зросла на 40% і становила у 2009 р. 4050 кг у рік. Також позитивним зрушенням було підвищення ефективності годівлі корів. Питома витрата кормів на одиницю ваги виробленого молока зменшилась на 25%.

Розвиток молочної галузі, як і інших галузей сільського господарства, залежить від основного фактору - ефективності. Саме цей фактор є імпульсом для інвесторів вкладати кошти у виробництво. Прибутковість молочного скотарства протягом останніх років не відрізняється високим рівнем. Виробництво зосереджено у господарствах населення, у яких неможливо виробляти молочну сировину високої якості. Виробництво молока у цих категоріях, як і іншої продукції тваринництва, розглядається як основний дохід - джерело виживання.

Обсяги державної підтримки, які направляються до господарств населення є, по суті, підтримкою доходів населення, що проживає у сільській місцевості. Тому 588 млн. грн., що було надано у 2009 році як дотації на молоко та 155,5 млн. грн. на м'ясо у живій вазі за спеціальним режимом оподаткування податком на додану вартість особистим господарствам населення, не слід розглядати як підтримку виробництва. Крім того, під час розрахунків обсягів підтримки, за методикою СОТ, вказану суму коштів слід відносити на «зелену» скриньку, обсяг якої не обмежується умовами СОТ. Тоді обсяг підтримки сільськогосподарських товарних підприємств може бути збільшено на еквівалентну суму.

Що очікує галузь у 2010 році? Ситуація у молочній галузі критична. Зниження вартості яловичини по відношенню до інших видів м'яса, відсутність можливості належного рівня відтворення (хоча б простого) основного молочного стада, вимивання коштів з галузі молочного скотарства обумовлює подальший спад обсягів виробництва молока на найближчі 1-2 роки.

Але поряд з дією негативних факторів є і стимулюючий, а саме - ціна якісного молока. Дія цього фактора вже стала запорукою для збільшення виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах у 2009 році, який став переломним для молочної галузі. Ціна закупівлі переробними підприємствами молока у сільгосппідприємств на 35-40% перевищує ціну закупівлі у господарств населення. Обсяги виробництва молока у сільгосппідприємствах збільшились з 2090 тис. тонн у 2008 р. до 2236 тис. тонн у 2009 р. Протягом січня-травня поточного року обсяги виробництва молока у сільгосппідприємствах збільшились на 0,8% до відповідного показника минулого року і становили 917 тис. тонн. У господарствах населення відбулося зниження на 3,8%.

Згідно з прогнозами УАК, середньозважена ціна молочної сировини, за результатами 2010 року, збільшиться на 47% і становитиме 2,7 тис. грн. за тонну проти 1,9 тис. грн. у 2009 році. За підсумками 2010 р., обсяг виробництва молока у сільгосппідприємствах може збільшитися у межах 7-8%, що дещо підвищить частку вказаної категорії господарств у загальному його виробництві. За умов збільшення витрат на виробництво молока, підвищення продуктивності корів та збереження дотацій рентабельність виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах за 2010 р. прогнозується на рівні до 25% проти 4,1% у минулому році.

 

Джерело: Аналітичний Департамент УАК

 

эдина країна-єдиная страна

Шорти vulkan klassik

Шорты для похудения

Vulkan Classic

пчеловодство видео,  разведение пчел видео, пчелы видео, пасека видео, уход за пчелами видео, смотреть мультфильмы онлайн, смотреть фильмы онлайн

 

Райффайзен Лізинг Аваль

 

 

 

Науково-інноваційний центр

Найди друга

Медогонки,Воскотопки,Сушилки пыльцы,Ульи и принадлежности,Одежда для пчеловода,Инвентарь

 

Карта пасек, пасека, пасеки всего мира, пасечники

Карта пасек показывает

пасечников
и их пасеки всего мира!
Заявите о себе, добавляя
Вашу собственную пасеку!

 

«Собраться вместе - это начало. Оставаться вместе - это прогресс.

Работать вместе - это успех». - Генри Форд

Передрукування матеріалів заборонено без посилання на http://agroprom-ua.com
CopyRight © 2009-2012. Всі права захищені. АГРОПРОМ-Агропромышленный Портал Украины.