Агропромисловий Агро Пром Портал Добавить статью

магазин для пчеловодов

Уважаемые пчеловоды! В интернет-магазине Агроэнергия вы можете заказать полный комплект пчелооборудования- ЗВОНИТЕ!
АгроФото АгроВідео Агровебкаталог

Опитування

Может ли сельский житель достойно зарабатывать?

Проголосувати

Календар

Погода

Курс валют

Ціни на топливо

Украинские нефтепродукты

Карти Батьківщини

Карта батьківщини


Покровителі бджільництва - святителі Зосима та Ссаватій Соловецькі

Покровителі бджільництва
- святителі Зосима
та
Ссаватій Соловецькі


Пчеловоду на удачу

Технологія вирощування суниць в агрокліматичній зоні Полісся

Вирощування садивного матеріалу
Вирощування розсади суниці здійснюється у маточнику суниці. При його створенні слід дотримуватися просторової ізоляції 1,5-2 км від промислових, присадибних чи природніх насаджень суниці. Маточник суниці розміщують на родючих нейтральних або слабкокислих ґрунтах легкого механічного складу. Небажано закладати маточник на кислих ґрунтах (рН 5,0 і нижче), засолених та заболочених ділянках. Рівень ґрунтових вод має бути не менше 0,8 м від поверхні ґрунту. Перевагу надають рівним, або з невеликим (до 30o) ухилом. Маточник суниці, як і інших ягідних культур, повинен зрошуватися. Технологічний цикл складає 1 рік (або, як виняток, - 2 роки).Площа маточника суниці визначається обсягом вирощування розсади. З 1 га її зазвичай отримують 600-800 тис. шт. Крім того, враховують загальну площу полів сівозміни. При 1-річному циклі вирощування розсади рекомендується запроваджувати 4-пільну, а при 2-річному - 5-пільну сівозміну. При доборі культур у сівозміні слід мати на увазі, що деякі з них мають із суницею спільні шкідники і хвороби. Не рекомендується використовувати капустяні, пасльонові, гарбузові, картоплю, буряки, льон.

Найбільш стійки до шкідників і хвороб суниці зернові культури: ячмінь, овес, озима чи яра пшениця. Дуже корисно використовувати в якості сидеральної культури чорнобривці. Доведено, що вони мають сильну нематоцидну дію.


Інститутом садівництва УААН рекомендується наступне чергування культур у сівозміні:
Однорічний цикл вирощування розсади суниці: 1 - чорний або сидеральний пар, 2 - маточник суниці, 3 - ярі зернові, 4 - озима пшениця.


Дворічний цикл: 1 - чорний або сидеральний пар, 2 - маточник суниці, 3 - маточник суниці, 4 - ярі зернові, 5 - озима пшениця.Перевагу слід надавати однорічному циклу експлуатації маточника, при якому розсада виходить більш якісною і здоровою. Для більшості районів Полісся України рекомендується ранньоосінній строк закладання маточника (І-ІІ декади вересня).Передсадивну підготовку ґрунту розпочинають після збору озимої пшениці. Комплекс робіт включає лущення стерні, зяблеву оранку (на глибину гумусового горизонту), під яку вносять 80-100 т/га гною та 90-120 кг/га (по д. р.) калійних і фосфорних добрив. Рано навесні закривають вологу. Впродовж весни і літа проводять комплекс робіт залежно від системи утримання ґрунту.Безпосередньо перед садінням площу розбивають на клітини (1-2 га), на кожній з яких має висаджуватися один сорт.Розсаду перед садінням оглядають, видаляють пошкоджені та зайві листки (залишаючи не більше двох), кореневу систему вкорочують до 8-10 см. Розсада не повинна підсихати. Садіння рослин проводять розсадосадильною машиною СКН-6А в агрегаті з трактором ЮМЗ-6 або вручну у попередньо нарізані щілини. Рекомендовані схеми садіння 70-100х25-30 см залежно від здатності сортів утворювати вуса. При садінні не слід засипати верхівкову бруньку - сердечко. Одночасно або відразу після садіння рослини поливають (150-200 м 3 води на 1 га). До настання холодів рослини повинні вкорінитися і утворити 1-2 молодих листки, що забезпечить за умов сталого снігового покриву їх успішну перезимівлю.


Весною, якомога раніше, проводять ревізію маточних рослин. При цьому рослини з оголеним корінням обгортають землею (до сердечка), а у рослин, занадто заглиблених, сердечно звільняють від землі. На місці рослин, які не прижилися, або вимерзли, висаджують інші відповідних сортів, тобто проводять ремонт маточника.
До масового утворення і укорінення розеток (кінець червня-початок липня) проводять культивацію міжрядь і прополювання в рядах. У подальшому практикують лише прополювання рослин вручну.

Впродовж вегетації вологість ґрунту в шарі 0-50 см підтримують на рівні 80% НВ. Застосовують 3-разове підживлення рослин азотними добривами (по 20-30 кг д. р. на гектар). Перше підживлення - на початку вегетації (середина-кінець квітня), друге - на початку утворення вусів (кінець травня), третє - у період масового утворення і вкорінення розеток. Обов'язковим агрозаходом є видалення квітконосів на маточних рослинах. Слідкують за фітосанітарним станом плантації, вчасно проводять обробітки проти збудників хвороб і шкідників. Найбільш шкодочинними на суниці є біла плямістість, борошниста роса, суничний кліщ, малиново-суничний довгоносик, личинки травневого хруща.


Викопування розсади проводять у кінці серпня - вересні. При однорічному циклі маточника розсаду викопують суцільним способом разом із маточними рослинами, використовуючи копач ЛКТ-1,4. Якщо маточник експлуатується 2 роки, дочірні рослини викопують вручну, залишаючи маточні неушкодженими. Викопані рослини очищають від землі, зв'язують у пучки по 50 або 100 шт., етикетують і закладають на тимчасове (1-2 тижні), або тривале (до весни) зберігання. Найкраще зберігати розсаду суниці у холодильниках у герметичних поліетиленових мішках при to±1oС та відносній вологості повітря до 95%. При відсутності холодильника розсаду зберігають у тимчасових прикопах.


Технології вирощування
Продуктивність суниці в умовах Полісся України лімітується, як правило, низькою адаптацією сортів до місцевих кліматичних умов. Суниці добре ростуть і плодоносять на оптимально зволожених ґрунтах. Вони чутливі до нестачі вологи у верхньому 20-сантиметровому шарі, де розміщена основна маса коренів. Разом з тим, коренева система потребує аерованих ґрунтів, вона не переносить перенасичення водою верхнього шару ґрунту.Під насадження суниць не слід відводити ділянки, які затоплюються навесні чи під час злив, круті схили, що пересихають влітку, а також підніжжя схилів, що замулюються. На ділянці, виділеній під суниці, підґрунтові води повинні залягати не ближче 60 см від поверхні ґрунту.На Поліссі придатними для суниць є ділянки з невеликим схилом (2-3o) південної і західної експозицій. На південному схилі при достатньому забезпеченні вологою рослини починають вегетацію раніше, плоди в них достигають швидше.
Досвід вирощування суниць в багатьох господарствах Полісся показав, що навіть піщані ґрунти добре забезпечені вологою і поживними речовинами, придатні для цієї культури. Піщані, супіщані, а також легкосуглинкові ґрунти добре провітрюються, органічні добрива на таких ґрунтах (особливо на піщаних) мінералізуюються швидше, ніж на важких глинистих, в результаті чого поживні речовини з них використовуються рослинами відразу ж після внесення добрив. Торфоболотні меліоровані ґрунти, які займають значні площі на Поліссі, також придатні для вирощування суниць. Непридатні для суниць вапнякові, солончакові, дуже заболоченні, надмірно кислі й перезволоженні ґрунти. (Ковтун І.М., Марковський В.С., Оліфер А.Ф., 1973).Вирощують суницю за різними технологіями. Першочерговим завданням у технологічному процесі вирощування високих врожаїв якісних ягід є підготовка ділянки, використання добре розвиненої розсади і створення найсприятливіших умов вирощування.

Найбільш широко у промисловому ягідництві Полісся використовується рядкова культура суниці. При вирощуванні суниці за цією технологією необхідно, перш за все знати, що суниця не сумісна з бур'янами і що вона вологолюбна.

Передсадивна підготовка ґрунту під суниці полягає у знищенні бур'янів і шкідників механічними та хімічними засобами. Після того, як ділянка буде звільнена від бур'янів, вноситься під оранку гній (60-80 т/га) разом з мінеральними добривами (150-200 кг/га Р2О5 і К2О). При підвищеній кислотності ґрунту необхідно його вапнувати: за рік-два до посадки або після передсадивної оранки. Середня норма вапнування 1,5-2 т/га СаО. Підготовлена таким чином ділянка не потребує застосування добрив протягом всього часу експлуатації (2-3 роки).

На Поліссі в суничній сівозміні впроваджують таке чергування культур: 1 поле - пар, 2- суниці молоді, 3-4- суниці плодоносні, 5- зернові культури.

Інтенсивне ведення культури суниці вимагає закладання нових насаджень оздоровленим садивним матеріалом, вирощеним in vitro. Головною вимогою до такої розсади є звільнення її від вірусних і мікоплазмових хвороб, які істотно знижують урожайність. Її в першу чергу використовують для закладки маточників районованих та репродукції нових і перспективних сортів.

Для садіння використовують стандартну, добре розвинену розсаду з діаметром кореневої шийки - 9-10 мм.Схема розташування рослин 0,9х0,2-0,4 м. Така ширина міжрядь забезпечує оптимальне застосування механізмів для обробітку ґрунту. На невеликих площах розсаду висаджують з міжряддям 0,6-0,7 м і відстаню між рослинами в ряду 0,20-0,25 м.

Суницю висаджують на весні або в кінці літа. Найкраще проводити літню посадку - у липні - першій половині серпня. Щоб проводити посадку в цей час, необхідно на рік раніше закласти маточник або мати однорічну виробничу плантацію, з якої можна одержувати розсаду у ранні строки.Суниця посаджена в кінці серпня - середині вересня непогано вкорінюється, але гірше плодоносить порівнюючи з посадженою раніше. Більш пізні посадки гірше вкорінюються, підмерзають взимку, погано плодоносять. Ранньовесняні строки посадки кращі, ніж пізньоосінні.

Перспективною технологією, яка дає можливість одержувати високі врожаї ягід в наступному після посадки році, є закладка плантації розсадою, вирощеною в минулому році і витриманою в холодильнику при температурі +1 +2°С (розсада "фріго"). При цій технології насадження використовуються два роки. Елементи такої технології використовувались в умовах сухого клімату Донбасу ще у 80-ті роки ХХ ст. (Бережний П.С., 1981). Закладають такі насадження в кінці червня - на початку липня. Посадку розсади можна проводити аж до пізньої осені і навесні до з'явлення бутонів на рослинах.

Практикується ще одна технологія вирощування суниці - грядкова. Вона передбачає розбивку на плантації гряд шириною 1,0-1,2 м. На промислових плантаціях ширина гряд дорівнює ширині міжколісного простору трактора. Міжрядкові доріжки є коліями для трактора при виконанні робіт по захисту проти хвороб і шкідників, внесенню добрив, розкиданню вкривного матеріалу. На грядках рослини розташовують впоперек з підвищеною щільністю - 0,4-0,5 х 0,1-0,3 м.

На присадибних ділянках поширена технологія, направлена на раціональне використання землі. Насадження суниці закладаються після овочів, зоравши чи перекопавши ділянку восени. Вносять фосфорні й калійні добрива і перегній, що зберігався в бурті не менше року. Рано навесні ґрунт боронують, заготовляють розсаду суниці. Її зразу ж висаджують за схемою 0,3 х 0,3 м в залиті водою лунки. Стежать, щоб не загиналось коріння, не засипалась верхівкова брунька. Після садіння поливають. Надалі на ґрунтах легкого механічного складу поливають рослини щоденно, а на інших - за необхідністю. Полив проводять також для захисту насаджень від весняних заморозків. Між рослинами молодих насаджень можна висаджувати цибулю, яку збирають на початку липня.Далі ґрунт розпушують, підживлюють азотним добривами і регулярно поливають. Систематично ведуть боротьбу з бур'янами. Рано навесні наступного року закривають вологу граблями. При дощовій погоді рослини обприскують 1 % - ною бордоською рідиною, попереджуючи розвиток сірої гнилі. В кінці квітня - на початку травня (до цвітіння) виполюють бур'яни та розпушують ґрунт на глибину 10-12 см.

Після кожного збору врожаю плантацію поливають. Через два тижні після закінчення збирання врожаю рослини скошують, а листя можна використовувати для виготовлення компостів.Далі ділянку мульчують піском шаром до 3 см і регулярно щедро поливають. З настанням приморозків проводять удобрення перегноєм-сипцем. Ця технологія дає можливість вирощувати суницю на одному місці до 4 років, отримувати щорічно високі врожаї якісних ягід та вагомі прибутки.

З метою прискорення достигання ягід суниці використовують декілька технологій. Одна з них - вирощування врожаю на грядах під поліетіленовою плівкою, якою накривають гряди в середині березня. Між рослинами і плівкою лишають повітряній простір (0,3-0,5 м) при допомозі дерев'яних підпорок або дугоподібного каркасу з товстого дроту. Гряду шириною 1,0-1,2 м готують завчасно у серпні місяці, куди висаджують впоперек гряди загущено (0,3 х 0,1 м) добре розвинену розсаду. Створюють умови для росту рослин. На зиму їх прикривають дрібною соломою, сосновими голками, сухим картоплинням та інш.В період весняного росту, цвітіння та плодоношення стежать за вологістю ґрунту і повітря. При необхідності проводять поливи, та розпушування ґрунту, знищують бур'яни, провітрюють. В теплі сонячні дні краї плівки піднімають, що дає можливість в період цвітіння відвідувати квіти бджолами і покращувати їх запилення.

На кафедрі садівництва НАУ вивчали вплив вкривання поліетиленовою плівкою сортів суниці на строки достигання ягід. Із 12 сортів, які були у досліді, кращими виявились Десна, Фламінго, Катюша, Максім і Брайтон (нейтрального світлового дня). У цих сортів відмічено прискорення достигання ягід на 16-20 днів при їх високих товарних і смакових якостях.

 

эдина країна-єдиная страна

Шорти vulkan klassik

Шорты для похудения

Vulkan Classic

пчеловодство видео,  разведение пчел видео, пчелы видео, пасека видео, уход за пчелами видео, смотреть мультфильмы онлайн, смотреть фильмы онлайн

 

Райффайзен Лізинг Аваль

 

 

 

Науково-інноваційний центр

Найди друга

Медогонки,Воскотопки,Сушилки пыльцы,Ульи и принадлежности,Одежда для пчеловода,Инвентарь

 

Карта пасек, пасека, пасеки всего мира, пасечники

Карта пасек показывает

пасечников
и их пасеки всего мира!
Заявите о себе, добавляя
Вашу собственную пасеку!

 

«Собраться вместе - это начало. Оставаться вместе - это прогресс.

Работать вместе - это успех». - Генри Форд

Передрукування матеріалів заборонено без посилання на http://agroprom-ua.com
CopyRight © 2009-2012. Всі права захищені. АГРОПРОМ-Агропромышленный Портал Украины.